Медичне забезпечення бою. Перша медична допомога пораненим і хворим



Розділ 9 Військово-медична підготовка
Медичне забезпечення бою. Перша медична допомога пораненим і хворим
1.  Завдання і сили медичного забезпечення бою відділення (взводу).
2.   Призначення, заходи першої медичної допомоги.
3.  Засоби індивідуального медичного оснащення: аптечка індивідуальна (АІ), пакети перев’язочні (ППІ) та протихімічні індивідуальні (ІПП), пантоцид. Призначення, порядок та правила користування ними.
4.   Групове медичне оснащення — сумка санітара, аптечка військова, носилкові лямки, лямки спеціальні та санітарні носилки.
Актуальність військово-медичної підготовки
Військово-медична підготовкаскладова бойової підготовки, яка передбачає оволодіння особовим складом Збройних Сил України знаннями та практичними навичками своєчасного і якісного надання першої медичної допомоги при ураженні звичайною зброєю, зброєю масового ураження та користування індивідуальними засобами медичного захисту.
Військово-медична підготовка, як розділ предмета Захист Вітч изни, передбачає оволодіння учнями знаннями та первинними практичними навичками із надання першої медичної допомоги при ураженні звичайною зброєю, користування індивідуальними засобами медичного захисту під час дії зброї масового ураження.
1. Завдання і сили медичного забезпечення бою відділення (взводу)
Медичне забезпечення бою відділення (взводу) є складовою частиною медичного забезпечення роти. Воно організується та здійснюється в усіх видах бою з метою підтримання підрозділів у боєздатному стані.
Завданнями медичного забезпечення відділення (взводу) в бойовій обстановці є:
          розшук поранених і хворих на полі бою (в осередках ураження) та своєчасне надання їм першої медичної допомоги;
          збір, вивезення (винесення) поранених та хворих із поля бою (з осередків ураження) та підготовка їх до евакуації;
          попередження виникнення і розповсюдження у відділеннях взводу захворювань.
Розшук поранених та хворих на полі бою здійснюється особовим складом підрозділів.
Перша медична допомога пораненим механізованого відділення надається на місці поранення (ураження) або у місці збору поранених (найближчому укритті) такими силами:
          особисто військовослужбовцем відділення у порядку само- і взаємодопомоги;
          санітарами — стрільцями взводів;
          санітарами і санітарними інструкторами рот на місці поранення, в укритті або на медичному посту роти;
          особовим складом підрозділів, які виділені для виконання рятувальних робіт і проведення лікувально-евакуаційних заходів в осередках масового ураження.
Основні умовні позначення для першого рівня медичного забезпечення — на рис. 1
Рис. 1. Умовні позначення медичного забезпечення відділення (взводу)
Другий рівень медичного забезпечення організується та здійснюється силами медичного пункту батальйону. На цьому медичному пункті надається долікарська (фельдшерська) медична допомога пораненим і хворим, а також і перша лікарська допомога, якщо пункти очолюються лікарями.
Обов’язками санітара-стрільця є: вміле використанння медичного оснащення санітара, а також підручних засобів для надання медичної допомоги; спостереження за появою поранених і військовослужбовців, які отримали важкі бойові психологічні травми; розшук поранених на полі бою, надання першої медичної допомоги важкопораненим (у тому числі військовослужбовцям противника), уміле використання захисних і маскувальних властивостей місцевості для їх укриття; позначення місця перебування поранених, хворих і військовослужбовців, які отримали важкі бойові психологічні травми, відповідними знаками; уміння евакуювати поранених з бойової машини піхоти (бронетранспортера), танка; володіння особистою зброєю, застосовування її для самозахисту, за необхідності, для захисту поранених і хворих.
 Рис. 2. Винесення пораненого із поля бою

   Збір, вивезення (винесення, рис. 2) поранених із поля бою (з осередків ураження) на медичний пост роти здійснюється з їх особовою зброєю та протигазами силами і засобами відділення (взводу). За необхідності — особовим складом та транспортними засобами, які виділяються додатково.
   В обороні місце збору поранених взводу обладнується в укритому місці з урахуванням можливості прихованого виносу поранених і хворих із підрозділів взводу, евакуації їх до медичних постів роти. Місце для збору поранених розгортається, як правило, у тильного кордону взводного опорного пункту в бліндажі відділення другої лінії або ході сполучення.
При переході до оборони в умовах безпосереднього зіткнення з противником евакуація поранених і хворих організовується у першу чергу з підрозділів, які ведуть бій, для евакуації використовуються траншеї і ходи сполучення.
Під час бою командир взводу, командири відділень, стрілець санітар уточнюють утрати і організовують надання першої медичної допомоги пораненим і хворим, вивезення (винесення) їх з поля бою і евакуацію. При цьому особиста і взаємодопомога надається військовослужбовцям на місці поранення. Потім стрілець-санітар укриває поранених і хворих від повторних поранень і при першій можливості їх евакуюють.
    Під час організації медичного забезпечення в наступі основна увага приділяється наданню медичної допомоги пораненим і хворим, винесенню (вивезенню) й евакуації з поля бою на рубежі спішування, під час бою за оволодіння опорним пунктом на передньому краї і в глибині оборони противника.
    При діях у пішому порядку стрілки-санітари взводів, просуваючись за своїми підрозділами спостерігають за полем бою, помічають місця виходу зі строю особового складу, розшукують поранених, надають їм першу медичну допомогу та зосереджують у найближчому укритті для послідуючої евакуації, позначаючи ці місця відповідними покажчиками.
   На медичному посту роти легкопоранені, які не потребують госпіталізації, після надання їм медичної допомоги направляються у свої підрозділи. Евакуації підлягають важкопоранені і важкохворі, а також військовослужбовці із психологічними травмами.

2. Призначення, заходи першої медичної допомоги
Перша медична допомога пораненим та хворим — це комплекс екстрених медичних заходів, які полягають у тимчасовому усуненні причин, що загрожують життю пораненого (хворого, ураженого), попередженні розвитку тяжких ускладнень та швидкій евакуації на вищий рівень медичного забезпечення. Насамперед вона надається самими військовослужбовцями у порядку само- і взаємодопомоги безпосередньо на місці поранення, після витягнення поранених із бойових машин, відтягування їх до найближчого укриття.
   Головними факторами, які загрожують життю пораненого, є закупорка дихальних шляхів, кровотеча та шок. Тому основний акцент у ході надання першої медичної допомоги потрібно робити на їх усунення та запобігання.

Заходи першої медичної допомоги включають: • витягнення поранених із бойових машин, важкодоступних місць, осередків пожару, відтягування їх в укриття та позначення місцезнаходження «гнізда поранених» умовним знаком;
• гасіння обмундирування, яке горить, і запалювальної суміші, яка потрапила на тіло;
• надівання на уражених при знаходженні на зараженій місцевості протигаза і засобів захисту шкіри;
• введення знеболювального засобу за допомогою шприц-тюбика;
• тимчасову зупинку зовнішньої кровотечі пальцевим притисненням магістральних судин; накладанням пов’язки, що давить, джгута або закрутки із підручних засобів;
• усунення асфіксії (задухи) шляхом звільнення верхніх дихальних шляхів від слизу, крові, чужорідних тіл, усунення западання язика, проведення штучного дихання і непрямого масажу серця;
• накладення первинної пов’язка на рану або опікову поверхню і оклюзійної (герметизуючої грудну клітину) пов’язки, при проникаючих пораненнях грудної клітки;
• іммобілізацію (знерухомлення) кінцівок при переломах і масивних ураженнях тканин із використанням табельних та підручних засобів;
• часткову санітарну обробку відкритих ділянок шкіри та дегазацію обмундирування із використанням індивідуального протихімічного пакета;
• прийом антибіотиків, протиблювотних та інших лікарс ьких засобів;
• захист поранених від переохолодження (перегрівання); • евакуацію поранених на вищий рівень медичного забезпеч ення.

3. Засоби індивідуального медичного оснащення: аптечка індивідуальна (АІ), пакети перев’язочні (ППІ) та протихімічні індивідуальні (ІПП), пантоцид. Призначення, порядок та правила користування ними

Засоби індивідуального медичного оснащення призначаються для надання першої медичної допомоги військовослужбовцям у порядку само- та взаємодопомоги, зниження дії уражаючих факторів сучасних видів зброї.

Пакет перев’язувальний індивідуальний (ППІ) складається з бинта шириною 10 см і довжиною 7 м, двох ватно-марлевих подушечок розмірами 32 x 17,5 см і призначений для накладання пов’язок при пораненнях і опіках із метою зупинки кровотечі та запобігання повторному зараженню ран. Бинт зі складеними подушечками загорнутий у вощений папір і укладений у пакет із прогумованої тканини, краї якого склеєні. У пакет укладається шпилька.


Рис. 3. Пакет перев’язувальний індивідуальний: а — відкривання пакета; б — порядок користування бинтом та подушечками
 Перед накладанням пов’язки пакет розкривають по лінії надрізу (рис. 3), виймають внутрішню упаковку, знімають вощений папір і розгортають бинт із нерухомою та рухомою подушечками. При наскрізних ранах нерухому подушечку накладають на вхідний отвір рани, а рухомою подушечкою прикривають вихідний отвір, потім подушечки прибинтовують і закріплюють шпилькою.


Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП) призначений для обробки відкритих ділянок шкіри та прилягаючих до неї поверхонь обмундирування, заражених крапельно-рідинними отруйними речовинами, біологічними засобами ураження. У пакеті — флакон із дегазуючою рідиною, декілька ватно-марлевих тампонів у поліетиленовій оболонці. Дегазуючої рідини флакону достатньо для обробки 2 м2 поверхні. Пакет зберігається і переноситься у зовнішній кишені сумки протигазу.

Аптечка індивідуальна (АІ) призначена для надання першої медичної допомоги у порядку само- та взаємодопомоги при пораненнях, опіках, для зниження впливу отруйних речовин, бактеріальних засобів та іонізуючого випромінювання. Лікарські засоби, що містяться в аптечці, використовуються як за вказівкою командира, так і самостійно із урахуванням конкретної обстановки, що склалася. Для швидкого знаходження потрібного засобу препарати в аптечці розміщені у чітко визначеній послідовності в спеціально відведених гніздах. Флакони у гніздах відрізняються один від одного за формою та кольором. До складу аптечки входять упаковки із акватабсом у таблетках по 10 штук; вугіллям активованим у таблетках по 20 штук; норфлоксацином у капсулах по 10 штук; калієм йодидом у таблетках по 10 штук; по одній упаковці із
пластирем бактерицидним 4 × 10 см та бинтом стерильним 5 × 10 см; розчин буторфанолу тартрат 0,2 % для ін’єкцій — 1 мл у шприц-тюбику.
Акватабс використовується для знезараження питної води, одна таблетка розчиняється у одному літрі води. Воду вживають через 30 хвилин. Вугілля активоване призначене для дезинтоксикації при отруєнні хімічними речовинами, перед уживанням таблетки подрібнюють та розчиняють у воді із розрахунку дві таблетки на 10 л. Норфлоксацин — протибактеріальний препарат, приймається при загрозі або проявах інфекційних захворювань, при пораненнях і опіках по дві капсули у перший день і по одній капсулі на добу в наступні дні після їжі. Калію йодид — приймається при випаданні радіоактивних опадів та вживанні свіжого молока із зони забруднення радіоактивними речовинами. Буторфанолу тартрат — протибольовий засіб, застосовується при сильних болях, викликаних переломами кісток, великими ранами, опіками та іншими травмами.
Примітка. Усі засоби індивідуального медичного оснащення містять інструкції із правилами їх використання.
Пантоцид — антисептичний засіб. Застосовується для знезаражування питної води (одна таблетка на 0,5–0,75 г води). При сильному забрудненні води застосовують дві таблетки на цей же об’єм. Форма випуску — таблетки активного хлору. Застосовують як 1–1,5 % розчин — для обробки рук; 0,1–0,5% розчин — для обробки (інфікування) ран; для дезинфекції неметалевих інструментів — 0,5–5 % розчин. Знезараження здійснюється шляхом взаємодії хлору з водою. Має довготривалу антимікробну дію.
4. Групове медичне оснащення — сумка санітара, аптечка військова, носилкові лямки, лямки спеціальні та санітарні носилки
Військовослужбовці, за необхідності, повинні використовувати не тільки індивідуальне, а й групове медичне оснащення — сумку санітара, аптечку військову, носилкові лямки, лямки спеціальні та санітарні носилки.
Сумка санітара (СС) містить ліки загального доступу і прості медичні засоби для надання першої медичної допомоги до тридцяти пораненим та хворим. Склад сумки: 10 % розчин аміаку в ампулах, диметкарб у таблетках, розчин йоду в ампулах, натрію гідрокарбонат, цистамін у таблетках, мазь тетрациклінова очна, бинти марлеві стерильні, вата, косинка медична, лейкопластир, пакети перев’язувальні індивідуальні, пов’язки медичні стерильні, шпильки безпечні, джгути кровоспинні гумові, ножиці тупокінцеві, ніж садовий, блокнот, олівець.

Рис. 4. Джгут
Аптечка військова розрахована для надання першої медичної допомоги в порядку само- і взаємодопомоги 3–4 пораненим та хворим військовослужбовцям. До складу аптечки входить: антисептик (йод), подразнююча речовина (аміак), засіб для знезараження питної води, перев’язувальний матеріал (бинт марлевий стерильний, пов’язки медичні малі, косинка медична), джгут, булавки безпечні.
Джгут (рис. 4) гумовий із закрутками та застібками на одному кінці, призначений для зупинки кровотечі шляхом накладання його на стегно, гомілку, плече або передпліччя.




Носилкова лямка призначена для полегшення праці санітара при перенесенні поранених (хворих) на носилках і руках. Являє собою  парусинову стрічку завдовжки 360 см із накладкою у середній частині та металевою пряжкою на одному кінці. Для підготовки до роботи потрібно протягнути вільний кінець лямки повз накладку і застебнути лямку в пряжці, після чого лямка набуває вигляду вісімки. Застосовується складеною «вісімкою» або «кільцем», а при використанні носилок — розгорнутою.
Лямка спеціальна (Ш-4) призначена для витягування поранених через люки бойових машин, із траншей, підвалів, інших важкодоступних місць. Являє собою парусинову стрічку із двома металевими рамками та накладкою із парусини у середній частині, двома металевими півкільцями та двома карабінами.

Закріплення викладеного навчального матеріалу
1. Доповісти призначення першої медичної допомоги.
2. Назвати заходи першої медичної допомоги.
3. Перелічити групове оснащення військовослужбовців.

Немає коментарів:

Дописати коментар